Fredagsbrev den 13. juni, uge 24.
Sommertræf i Velling, plæver- og bamseløb, fællessang, koncert, loppemarked og meget mere med solen højt på himlen. Så føles det som at sommeren rigtigt har ramt os. Skolebørnene har blot to uger til sommerferien, og her i Naturhuset og Satelitten er vi også ved at forberede ugerne omkring sommerferien for de børn og voksne som skal være her.
Og vi er ved at forberede det næste år også. Det betyder ændringer i personalestaben. Vores pædagogmedhjælper Anna stopper og rejser til Australien sidst i august. Mette Ø. får flere støttetimer på skolen, så hun er ikke i børnehaven mere efter sommer, men i skolen og Satelitten. Vores vikar Astrid tager ud at sejle omkring Fiji, og vores anden vikar Helle skal på barsel. De stopper begge op til sommerferien. En kæmpe tak til dem alle for at være med til at skabe de bedste vilkår og dage for både børn og kollegaer i Naturhuset og Satelitten.
Så skal vi snart sige velkommen til nye kollegaer. Vi har i denne uge lavet aftale med to nye medhjælpere og en ny vikar, som vi glæder os meget til at arbejde sammen med.
Signe Sommer, 26 år, uddannet ergoterapeut og har erfaring fra en anden fri-børnehave. Hun bliver en del af Mælkebøttegruppen sammen med Helle og Anne Mette.
Gustav Biehl Bruzelius, tidligere elev på VF, 20 år og meget snart student. Får de fleste af timerne i Satelitten sammen med Anni, Mette Ø og Nicklas, og bliver en del af den kommende Guldsmede-gruppe sammen med Anni og Louise.
Mathilde Lauridsen starter som tilkaldevikar, tidligere elev på VF, 20 år og kommende student.
De starter alle den 1. august. Mere præsentation af dem følger til den tid.
Den næste tid:
Onsdag 18. juni: Sommerfest i Naturhuset kl. 16.00-18.30. Se nedenfor.
Torsdag 19. juni: Bondegårdstur til Vennergård for alle. Hvis nogle forældre har mulighed for at hjælpe med transport til Vennervej, enten bringe fra ca. 8. 30 eller hente fra ca. 13.00, så kontakt os gerne.
Fredag 20. juni: Skoleårets sidste arbejdsdag.
Fredag 27. juni: Sidste skoledag. Vi går over og ser fodboldkampen ml. 8. kl. og lærerne.
Mandag 30. juni: Mad-dag.
Fredag 22. august. Pædagogisk dag for Naturhuset og friskolen. Børnehaven lukker 12.30 denne dag og der er ikke åbent i Satelitten.
Den næste uge:
Mandag: Raketter og Sommerfugle besøger Aarans gård, vær her senest kl. 8.45. Mælkebøtter og Solsikker har krea-værksteder. (Så Raketter skal afleveres i børnehaven og bliver der.)
Tirsdag: Mælkebøtter og Solsikker besøger Aarans gård, vær her senest kl. 8.45. Sommerfugle har krea-værksted, Raketterne har skoledag.
Onsdag: Traktor-ture og malkeværksted.
Torsdag: Bondegårdstur til Vennergård for alle, vær her senest kl. 8.45. Hvis nogle forældre har mulighed for at hjælpe med transport til Vennervej, enten bringe fra ca. 8. 30 eller hente fra ca. 13.00, så kontakt os gerne.
Fredag: Udelivsdag.
Sommerfest
Vi glæder os til at se dig og din familie d. 18. juni (på onsdag!) til årets sommerfest i børnehaven.
Vi skal lege, grille og sige farvel til de tidligere guldsmede.
Vi håber at se jer alle klokken 16.30, men kom allerede fra klokken 16.00, hvor forældrerådet disker op med tivolitema. Der vil være popcorn og slush ice (40 kr. pr. familie), og så skal vi fange æblebåde, skyde dåser ned og løbe æggeløb. Måske også ramme Michael med en vandballon.
Der vil også være mulighed for at støtte børnehavens ønske om nyt sand med et valgfrit beløb. Det er naturligvis helt frivilligt!
Grillen er varm klokken 17. Medbring mad, drikke og service til dig og din familie. Husk også et tæppe, der gerne må ligge på jorden.
Vi slutter sommerfesten af med kage og et stort farvel til de tidligere guldsmede, inden vi siger godnat kl. 18.30.
Hvor mange popcorn skal vi poppe? Det afhænger selvfølgelig af, hvor mange vi bliver. Derfor må du gerne notere navn og antal på den seddel, der hænger på opslagstavlen i børnehaven.
Vi glæder os!
Sommerhilsner fra
Forældrerådet
P.S: Har du lyst til at medbringe en kage? Så skriv til Else på 22551765. To har allerede meldt sig (tak!) - vi håber på tre mere.
Nu ønsker vi jer alle en god Sommertræf-weekend.