Kære børn og forældre

Det vrimler med forårstegn. Vintergækker og krokus står i fuldt flor, vi begynder at se bare ben i skolegården, og næste skoleårs planlægning blev skudt i gang i sidste uge, hvor havde et rigtig godt og konstruktivt pædagogisk døgn. Lærerne tog på lejrskole uden elever, og vi havde fornøjelsen af den smukke natur samt nyrenoverede rammer på Kronhede Lejrskole og Naturhostel, mens vi kunne arbejde uforstyrret.

Vi kan høre, at alt gik godt hjemme på skolen og at alle klasser havde en rigtig god dag i fredags. Tak til jer forældre, der tog sig tid til at hjælpe – det sætter vi kæmpestort pris på.

Påskeløb

Fredag i næste uge får vi påskeferie. Mandag har vi Påskeløb for hele skolen fra 8.10 – ca. 10.00, hvor eleverne er sammen i deres familiegrupper. Det foregår udenfor, så eleverne skal huske overtøj, der passer til vejret. Resten af dagen er en helt normal skoledag. 

Lus

Om det er et forårstegn eller ej, ved jeg ikke, men der er under alle omstændigheder konstateret lus i flere klasser på skolen. Hermed en opfordring til at I tjekker og kæmmer jeres børns hår, så vi kan komme de ubudne gæster til livs.

Indkaldelse til generalforsamling

Med forårets komme nærmer vi os også årets generalforsamling den 23. april kl. 19.00. I kan se indkaldelsen her: 

Indkaldelse til generalforsamling 23.04.2026_0.pdf

Bilag: Forslag til nye vedtægter

Vedtægter for Velling Friskole og Naturhuset 2026_1.pdf

Som altid håber vi på at se så mange som muligt. Vi har fire bestyrelsesmedlemmer på valg, hvoraf to ikke genopstiller, så der er oplagt mulighed for stille sit kandidatur til rådighed og deltage i bestyrelsesarbejdet. Hvis man er interesseret i at stille op til bestyrelsen, skal det meddeles til formand Morten Lassen (mortenlassen@velfri.dk) senest den 20. april.

Hvis I kender nogen, som er interesseret i at melde sig ind i skolekredsen, hvilket giver mulighed for stemmeret til generalforsamlingen selvom man ikke er forælder i skole eller børnehave (det kan være bedsteforældre, frivillige og andre interesserede), skal de blot kontakte kontoret på kontor@velfri.dk og oplyse navn, adresse, telefonnummer og mail inden generalforsamlingen. 

Vigtige datoer

Fredag den 10. april:                 Åben Morgensang

Uge 16:                                      Emneuge 0. – 6. klasse, Projektuge 7. – 8. klasse

Fredag den 17. april:                 Arbejdsdag

Lørdag den 18. april:                 Familiedag efterfulgt af 4. klasses arrangement.

Torsdag den 23. april:                Generalforsamling

Torsdag den 7. maj:                   Åben Morgensang

Søndag den 31. maj:                 Arbejdsdag

Torsdag den 4. juni:                   Åben Morgensang

Fredag den 26. juni:                  Sidste skoledag inden sommerferien

 

Ha’ en dejlig forårsweekend,

Karoline